2 Şubat 2013 Cumartesi

manifestoysa manifesto!

Lafı dolandırmadan yazacağım bu sefer. Kırk kat giydirmeden istediğim anlamın üzerine...

Bugün bir ceset bulundu Sarayburnu'nda. 33 yaşındaki bir kadının cesedi. Amerikalı Sarai Sierra. İki çocuk annesi. Amatör bir fotoğrafçı. Ne için gelmişti İstanbul'a? Fotoğraf çekmeye, gezmeye, (aklı başka türlü çalışanlar için) gündelik hayatından sıkılıp belki de "yeni maceralara yelken açmaya" (belki de gerçekten öyle, sana ne!)...

Sarai Sierra, cennet ülkemizin kutsal topraklarında öldürülen ilk ecnebi kadın değil. Hergün öldürülen, şiddete, tecavüze uğrayan Türkiyeli kadınların sayıları ise kabardıkça kabarıyor. Utanmıyor musunuz?

Ben Müslüman bir kadınım. Ve ben utanıyorum. Mahcubum. Üzgünüm. Ne yapacağımı bilemiyorum...

Bu ülke, ecdadıyla övünen, en güzel din bizim diye bayraktarlık yapan insanlarla dolu. Tekrar soruyorum: Utanmıyor musunuz?

Haberleri izlerken.

Bu tür haberlerin altına yazılan: "Hak etmiştir" "Aranmıştır" "Evine davet etmiştir" "Yalnız gezmeseymiş" yorumlarını okurken.

İçiniz cız etmiyor mu? Mahcubiyetten yüzünüz kızarmıyor mu? Bu insanların etrafa saçtıkları salyalar ayağınızı kaydırıp başınızı döndürmüyor mu?

Kadına yönelik şiddet her yerde, her ülkede ve birçok açıdan, birçok sebebe bağlanarak açıklanabilir. Evet, bunun içinde kadını metaşlaştıran medyanın da rolü vardır. Fakat ben Türkiyeli Müslüman bir kadın olarak %99'unun Müslüman olduğu söylenen ülkemle ilgileniyorum. Sizin inandıklarınızla ilgileniyorum.

Bu günahta yıllar yıllardır... dini kaynaklara eril yorumlarını karıştırmak suretiyle kirlettiği, bozduğu, ne bileyim ne ettiği kadın imajıyla bazı din adamlarının (ki bu bazı hiç de az bir sayı değil) vebalinin çok ama çok olduğunu düşünüyorum. Bunu yapmayan fakat yapanlara sesini çıkarmayanlar da dahildir...

Kadını erkeğin zevk kaynağı, kadını sadece evinin hizmetçisi, kadını tecavüzün sebebi, kadını cehennemin çoğunu dolduran şeytani varlık, kadını ayetlerin muhatabı olmayan, insan olmayan, özne olmayan ve daha bilmem neler neler olan ve olmayan bir varlığa dönüştürmek suretiyle bunu İslam'ın buyruğumuş, özüymüş gibi inançlı erkeklerin ve hatta kadınların da kanına zerk ettiniz ya bir kısmınız... İşte siz bazı din adamlarına hakkım helal değil.

Ben size karşı olsun diye değil fakat Hakk'ın yanında olsun diye yazmayı, filmler çekmeyi, yardımlarda bulunmayı Allah'tan istiyorum. Eğer bu dünyada hesaplaşamazsak ahirette iki elim yakanızda olacak. Allah sizi çarpıttığınız herşeyle yüz yüze getirsin tam da burada, bu dünyada.

Yazıp yazıp siliyorum. Allah içimden geçen herşeyi biliyor. Size dünyada kurmuş olduğunuz bu "adil düzenle", bize yutturmaya çalıştığınız adalet ile muamele edilsin. Amin. Amin. Amin.

1 yorum:

Bosh LooK dedi ki...

pek dogru emeginize saglik